Andreji, díky aneb nesnáším české pingly!

pátek 2. prosinec 2016 11:14

Ráno jsem v oblíbené dejvické kavárně zaplatila za kafe, minerálku a čaj 131 korun. Tímto přestávám podporovat české kavárníky, pingly a další šmejdy, kterým nestačilo snížení DPH z 21 procent na 15, ale nutí mě díky zdražení vařit si kávu doma.

Česká povaha, zejména ta pinglovská se patrně nezměnila od dob, kdy na nás za socíku v první a druhé cenové shlížel arogantní číšník, který si v ničem nezadal s podobně charakterním veksláckým taxikářem. Zlaté české mozečky vždycky najdou způsob, jak okrást bližního, nahrabat si pro sebe a obrátit význam sebelépe myšlené revoluce ve svůj osobní prospěch.

Včera jsem zaplatila za oběd v jedné bubenečské restauraci o 20 korun víc než za stejné jídlo předevčírem. Hmm, tak počítám. Pokud vydá majitel tohoto podniku denně 100 obědů, vydělá po zavedení EET jen na obědech 60 tisíc měsíčně. Pokud vydá obědů 200, je to již 120tisícový měsíční zisk na poledním hlavním jídle. To musela být ta registrační pokladna sakra drahá! Svobodné podnikání však nejen nekončí, ale stává se významně ziskovějším. Alespoň pro ty, kteří mají v genech bezskrupulózní českou vyčůranost (mám chuť použít mnohem peprnější výraz).

Jiní, drobní podnikatelé, zavřeli své hospůdky a krámečky napříč příslibu budoucího danění paušálem, protože se cítí příliš staří, příliš uražení, příliš naštvaní nebo příliš zásadoví na to, aby se se zvídavostí dítěte zapojili do kontroverzního digitálního projektu. Díky Andreji. Od nynějška si nedám ani kafe a oběd v Praze, ale co mě mrzí víc, ani čaj do kelímku a párek v rohlíku při toulkách českou současností. Ode dneška nosím na výlety bandasku, termosku a svačinu v hliníkové plechovce. Jako za mlada.

Ale víš, Andreji, mně to vlastně pomohlo. Já jako samoživitelka s dcerou studující VŠ ve Skotsku, musím sakra šetřit. Konečně se zbavím té otravné kreditky a časem snad i stotisícového dluhu, který mi naskákal v průběhu let, kdy na něco prostě nebylo. Minulý měsíc jsem zaplatila 13 tisíc za opravu ojetého Fiatu – odešla řídící jednotka – a tak jsem nezaplatila zálohu za plyn, elektriku a taky zdravotní a sociální pojištění. To auto přeci jen občas potřebuju.

Věřím ti, že s to myslel dobře. Chtěl jsi, aby přiteklo víc peněz do státní pokladny, abychom nemuseli pořád sbírat víčka na zdravotní pomůcky postižených dětí, abychom podpořili práci multidisciplinárních týmů starajících o dlouhodobě nemocné děti a seniory, abychom dostavěli a opravili ty příšerné dálnice, abychom lépe ocenili práci policistů, hasičů, učitelů a tak dále. Myslel jsi to trochu naivně – asi jsi nepočítal s českou povahou. S tou, která vždycky svede vše na druhé a která si vždycky najde cestu, jak obejít zákon.

Tož, ono se to nakonec nějak srovná. Chudí zase zchudnou, bohatí zbohatnou a vyčůránci si v tom bordelu najdou pro sebe výhody. Vybrané peníze na daních půjdou do kontroly systému EET a pár dobrých duší, co ještě zbyde ve zdravotnictví a školství se bude postupně hroutit pod tíhou šikany ze stran žalujících pacientů a rodičů. My ostatní, co pracujeme jako OSVČ ve švarc systému – protože nás už nikdo nezaměstná – si přibereme práci navíc, abychom si připlatili na nemocenskou a pojistili se proti jisté invaliditě. Pokud se totiž při práci do sklonku života nezhroutíme fyzicky, čeká nás živoření v chudobě s nějakou neurodegenerativní chorobou. Na důchod si ani nespoříme, nemáme totiž z čeho.

Ale, nezlobím se, Andreji. Jo a promiň, že ti tykám. Tak nějak mám pocit, že nás poslední dny to zavádění EET sblížilo. Tebe nenávidí půl státu a já nenávidim tenhle stát. Přinejmenším tu část, která mi zdražila to podělaný kafe!  

Krásné vánoce, Andreji.

Bude líp...

Andrea Skálová

Andrea Skálová

Andrea Skálová

Píšu o zjevných i skrytých skutečnostech, domáhají-li se napsání.

Působím v oblasti medicínské žurnalistiky, publicistiky a literárního překladatelství. Vedle mého profesního zaměření mě zajímají témata týkající se smyslu a tajemství života, spiritualita a umění.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora