Facka na trati

úterý 25. leden 2011 14:31

Psychiatr Cyril Höschl patří k mým oblíbeným přednášejícím, nejen proto, že jsem začínala jako psychiatr. Toho tropického červencového odpoledne jsem se vydala na jeho přednášku o poruchách chování.

Přednáška se konala v místě vzdáleném asi sto metrů od Hlavního nádraží a protože vlaková zastávka Praha-Modřany je shodou okolností zas nedaleko mého pracoviště, zdálo se mi nejpraktičtější jet vlakem. Nepotáhnu se přece hodinu tramvají!
Leč situace měla malý zádrhel v podobě přestupu ve stanici Praha-Vršovice. Spoje zde na sebe čekají, ale bylo opravdu horko a další vlak jel za hodinu, tak jsem zpocená běžela podchodem z pátého nástupiště na první, kde průvodčí už pískala ve dveřích...stihla jsem to.
Vlak se rozjíždí, prodírám se uličkou mezi školní třídou a několika slovensky hovořícími opilci. Zdá se mi, že vlak jede na druhou stranu. Ale takový pocit mívám na nádražích často. Přesto mě začíná zneklidňovat, že se objevují místa, která neznám, a vlak podezřele nabírá na rychlosti. A je tu průvodčí, statná blondýna. Děti v kupé se překřikují, Slováci otevřeli lahváče. Už jedeme pět minut, centrum města v nedohlednu.
„Kontrola jízdenek.“
S neklidným tušením podávám opencard.
„To vám platí jen v Praze!“ konstatuje uniformovaná blondýna „Stavíme až v Kolíně.“
Jak to, že to nemá zastávku v Praze? Zuřím tím víc, jak čekané opojení z profesorovy prezentace mizí v nenávratnu spolu s ubíhajícími pražci.
„Zpáteční do Kolína,“ rezignovaně vytahuji tisícovku.
„Nemám drobné, musím to jít rozměnit. A vy se tu uklidněte!“ okřikne školu v kupé.
Začíná mě bolet hlava z horka a dehydratace. Najednou vlak zastavuje. Ženu se za průvodčí, jejíž zadek se odkolébává v uličce: „Dejte mi ty peníze, já vystoupím!“
„No, to nevystoupíte, tady není zastávka!“
„Vraťte mi tu tisícovku, musím vystoupit, mám přednášku!“ zvyšuji varovně hlas. Není to sice moje přednáška, ale o to teď nejde. Začíná to ve mně vřít. Dialog neklidně sledují dvě učitelky zatlačené vřískajícími dětmi na okraj kupé.
„Tady vystupovat nebudete,“ odbude mě průvodčí, ale to už se frustrace a zloba nahrne do mého obličeje a prásk! Má dlaň přistává na tváři průvodčí. Tělo zareagovalo dřív než mysl. Hrobové ticho přeruší morální odsouzení učitelek: „To snad není pravda!“ A hysterický jekot průvodčí: „Vy jste duševně vyšinutá, že?!“ Vzápětí se obrací k učitelkám: „Vy mi to dosvědčíte, že ta paní mě napadla!“ Volá policii: „Byla jsem napadena!“
Děti jsou jako beránci. Jedeme do Kolína.
Během té hodiny se ve mně hne svědomí. Za koho to chudák průvodčí schytala? Jdu se omluvit....nejsem netvor, jsem lékařka a redaktorka! Mám na sobě bílé šaty, vypadám tak nevinně. Ale nevěřili byste, jaká to je úleva někomu jednu vrazit.
V Kolíně klidná vystupuji na perón a jdu se nechat zatknout. Trojice policistů v černých brýlích vypadá jako z Matrixu. Po mém vysvětlení a účinné lítosti mladá policistka konstatuje: „Asi je něco ve vzduchu, jsme tu dnes už potřetí.“ Platím pětistovku za přestupek. Průvodčí s výrazem zadostiučinění zaklapává dveře a s evidentní úlevou odjíždí do Pardubic.
Na přednášku jsem nedojela. Po návratu do Prahy a těžkém odpoledni jsem zašla do hospůdky u Hlavního nádraží, kde se odehrála další nečekaná, ale o mnoho příjemnější událost: láska na první pohled. I když se zářijovým ochlazením zmizela na trati života, prožila jsem úchvatné milenecké léto.

Andrea Skálová

Andrea Skálová

Andrea Skálová

Píšu o zjevných i skrytých skutečnostech, domáhají-li se napsání.

Působím v oblasti medicínské žurnalistiky, publicistiky a literárního překladatelství. Vedle mého profesního zaměření mě zajímají témata týkající se smyslu a tajemství života, spiritualita a umění.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora